Türk Oyun Sektörü’nün Genç Projeleri


Farkında olan var olmayan var Türkiye’de yıl olmuş 2012 ve halen yurt içi ve yurt dışında başırılı olan oyun projesinin sayısı bir elin parmaklarını ya geçer ya geçmez. Ancak son senelerde yapılan proje sayıları giderek artıyor. Tabiki buna oranla başarı da artıyor. Profesyonel ekiplerin yaptığı projeler var bunların yanında birçok tekli yada ekip olarak geliştirilen oyun projeleri mevcut. Dediğim gibi bu projelerin farkında olan var olmayan var. Bu yazıda biraz daha “farkındalık” dediğimiz kavramı geliştireceğiz.

Yaş ortalamasını biraz düşürürsek “Oyun yapımı” dediğimiz kavramı merak eden araştıran bunun için çalışan birçok genci bulabilirsiniz. Bu gençler yaşları ilerledikçe yaptığı işlerde giderek profesyonellik derecesine doğru tırmanıyor. Altyapı her zaman önemlidir eğer siz bu gençleri “amatör” diyerek geçiştiriseniz ne ilerlenir nede bir başarı sağlanır. Bu günün genci yarının başarısı olacaktır bundan şüpheniz olmasın. İşte bu sözlerime dayanarak sizlere bu gençlerin yaptığı projeleri göstermek istiyorum. Yapılan her proje bir bakıma güzel bir adım ve ilerlemek anlamına gelir.  Sizlerden istenilen para pul değil biraz destek ve yardım. Amatör yada profesyonel olmak hiç farketmez önemli olan ne yapmak istediğinizdir.

Dikkatinizi çekerim bu projeler oyun studiolarında yada maddi desteklerle geliştirilen oyunlar değildir. Freelance olarak çalışan gönüllü kişilerin oluşturduğu projelerdir. Bu yazıda yer verdiğim bu projelerden sadece birkaç tanesi daha birçok proje var bunlar gibi. Benim gördüğüm kayda değer çalışmalar bunlar eğer varsa görmediğim çalışmalarınız benimle iletişime geçebilirsiniz.

İşte bu projeler ve yapım hikayeleri…
Not : Bu bölümü projeleri yapan kişilerin kendileri tarafından anlatılmıştır.

Uzak Diyarlar ( 3D  MMORPG) 

 

Projemiz MMORPG ve strateji karışımı bir tür.Fantastik,macera,hayatta kalma ve aksiyon öğelerini içeren bir proje.
Oyun ilk çağlarda geçmekte.
Bu arada biz misal Osmanlı veya İstanbul üzerine durmayı düşünmedik.Geniş olsun,her tür birikimi kullanabileceğimiz,her deneyimi yaşatabileceğim bir oyun olmasını istiyoruz.Kısacası sınır koymadık kendimize. Hikayeyi daha sonraki günlerimizde paylaşmayı planlıyorum.
İçerik:Son derece vahşi bir ortamda modern olmayan eski alet ve silahlarla insanlarımızı hayatta tutabilmek. Burada bir nokta var diğer oyunlarda sürekli oyuna başladığımızdan daha önce bir takım olaylar gerçekleşmiştir.Bu projede tam tersiü,biz her şeyi başından sonuna kadar oyuncuya göstermek niyetindeyiz. Tarafların,kişilerin ve olayların meydana gelişine oyuncularımızın şahit olmasını planlıyoruz.

Çalışma koşullarımız:Farklı şehirlerde büyük haller uğruna çalışıyoruz. Şuan yedi kişi ile projemize devam etmekteyiz.

Direk “MMORPG” seçmemizin nedeni biz “Gençlerin” neler başara bileceğini,tabi isterse,bir nevi göstere bilmek ve sevdiğimiz bu işi daha da ileriye götürüp en üst kesimlerde Türkiye’yi temsil edebilmek.
Gelecekte neler yapmayı planlalıyoruz:Şuan için bir şey söylemek zor çünkü ortada başarılmış bir şeyler yok henüz. Lakin bizde bu zorluğu çekmekteyiz.Herkeze gücümüzün yettiği hertür desteği vermek isteriz gelecekte.

İstanbul Rally (3D Yarış) 

İstanbul Rally projesine 2010 yılında karar verdik . Aslında biz  oyun platformuna karar verdik desek yeridir . Ekibimizle birlikte projenin nasıl ve neyi konu alacağını konuştuk . Tabi projemiz ofis tabanlı olmadığından . Herkes bir arada karar veremiyordu . Bu yönden epey sorunlar yaşıyorduk . Oyun tasarımı ortaya çıktıktan sonra , ekip ile birebir görüşmeler arttırıldı ve görevler dağıtıldı .

Oyunu geliştireceğimiz oyun motoruna karar verdik . Grup olarak Unity 3 ‘e başladık . Kısacası hem motoru öğrendik hem oyunu geliştirdik . Deneme yanılma hataları bize çok zaman kaybettirdi . Fakat bu işteki en önemli ve en gerekli şeyleri gösterdik  sabır ve fedakarlığı . Modellemelere başladık . Yapabildiğimiz her şeyin bize ait olmasına önem gösterdik .

Aktif olarak çalıştığım için size şunları söyleyebilirim , ” Kendi kaplamalarınıza ve kendi modellerinizi kullanmaya özen gösterin . ” Buna dikkat ettiğinizde fark edeceksiniz gerçek bir oyun yapımının ne aşamalardan oluştuğunu . Birçok şey sizleri zorlayacak ve konu hep buraya dönüyor sabır ve fedakarlık . Bu iki şeyi gösterebildiğiniz sürece başarıyı elde edersiniz .

Soğuk Savaş – Teröre Lanet (3D Fps)

Soğuk Savaş – Teröre Lanet Projesi  ilk olarak 2009 yılında hayata geçti. Başlarda tek bir kişi olarak başladığımız proje ardından 2010 yılında Lightek adlı bir ekip kurulması ile bir ekip projesi olarak geliştirilmeye başlandı.

Oyunun hikayesini gelecek olursak oyun teröre tepki olarak geliştirildi. Yani Türk askerini anlatan ve bölücü terör örgütünün hain saldırılarını gösteren bir savaş oyunu olarak planlandı. Halen geliştirilmekte olup beta2 sürümü için çalışmalar yapılmaktadır.

Türk oyun sektörü olarak bakacak olursak bu proje ile kaliteli bir oyun çıkartmak ve sektöre katkıda bulunma amacındayız.

Limit  (3D Yarış)

 

Ekibimiz 2010 yılının son aylarında 2 kişi tarafından kuruldu. Ekiple iletişimimizi internet aracılığı ile yapmaktayız ve çalışmaları bu sayede birbirimize ulaştırmaktayız. Ekibimizdeki herkes Türkiye’nin farklı illerinde yaşamakta bu nedenle düzenli bir stüdyomuz mevcut değil.  Amacımız Türk oyun sektöründe ufakta olsa bir katkıda bulunmak ve Türkiye’de böyle bir sektörün varlığına , böyle çalışmalar yapıldığından ilgilenen arkadaşları haberdar etmek.

Projemiz Türk yapımı olarak yapılan en detaylı araba yarışı oyunu olacak.Takipçilerimizin istek ve yorumları doğrultusunda oyunun son halini çıkartacağız.

Oyunumuz hikaye tabanlı bir yarış oyunu. İntikam almak için uğraşan bir karakteri yönettiğimiz oyunumuz dünyanın farklı ülkelerinde geçmekte.

9 thoughts on “Türk Oyun Sektörü’nün Genç Projeleri

  1. Helal olsun sizlere.. başarılarınızın devamını diliyorum umarım türk oyun sektörü gelişir kendi oyunlarımızı oynarız karakterler vs türk olur, iyi olur Türkiyenin / türk gençliğinin gücünü gösterelim arkadaşlar orjinal oyun alarak destek vericem inşallah.. umarım hepiniz hakettiğiniz yerlere gelirsiniz sizi küçümseyenler amatör diy geçiştirmek isteyenler buyrun siz geçin pist’ede görelim. desek tık yok.. bu gençler i küçümsemeyin. !

  2. aslında bizimde geliştirdiğimiz bir oyun var oyun bi hata sonucu dünyadaki tüm teknoloji nin bitip yeniden kılıç ve atlara döndüğü ve zaman zaman büyük savaşları bire bir yaşadığımız bir konuyu ele alıyor fakat oyunun içinden görüntü vermek niyetinde değiliz enazından şimdilik.

  3. Güzel yazı İbrahim. İstanbulun fethi ile Cenon’a takıldım ben. Diğerlerini biliyordum. İstanbulun fethi öyle deneme olarak yapılacak bi proje değil gibime geliyor. Önce Cenonu bitirin tecrübelenin sonra fethi yaparsınız. Video ve görselleri inceledim. Oyun bitmeden sipariş almaya başlamışlar. Pek hoşnut kalmadım ne yazık ki.

    • Haklısın görüşüne saygı duyarım onları yayınlamamın sebebi yazıda da anlattığım gibi destek vermek. Zamanla ilerleticekler çalışmalarını.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s